Jag har köpt mig en shortsdress på H&M Divided. Den är vid och ger med utseendet av en vippig klänning. Ska ha den till en bylsig kofta och kängor så här års.

Nu drar jag ner på stan ett tag innan det är dags för jobb. Ska leta byxor återigen.
Hoppas ni får en bra dag i snön!
Kavaj Beyond Retro, Klänning Zara, skor Zara
Jag fick skotta mig fram till brevlådan! Men herrejisses så jag älskar det här!
Kunde vi bett om något vackrare första året i huset.

När jag var yngre ägde jag en ryggsäck i liknande mönster. Saknar den nu och skulle gärna slänge den här över axeln som subsitut. Grymt fin denna från Topshop.

Kjol och skärp Second hand, Linne H&M, Kofta Weekday, Halsband köpt i Egypten
Har ni pyntat nåt ännu? När vi bodde i lägenheten var jag inte sugen eftersom jag längtade efter hus och trädgård. Men nu ser jag fram emot det som tusan! Tänkte vänta till helgen men kanske tjuvstartar...
Har ni sett att det ska bli minst -10 grader i helgen. Och jag som redan lever i koftor. Burr. Appropå koftor så är denna nedärvd från mor min. Nu drar jag på utbildning i jobbet.
Kofta gammal, Byxor Vila, Topp H&M


Jag har handlat betydligt färre plagg på sistone. Mer pengar går till vårt nya hus och dels tycker jag att utbudet i butikerna är lite tråkigt. Då blri man glad när man kan nyupptäcka gamla plagg. Här en kavaj jag hittat på Beyond Retro och en klänning från H&M Trend inköpt för ett bra tag sedan. Funkar precis lika bra nu.
På Tradera säljer de sockersöta skolplanscherna med vackra blommor bäst. Men jag gillar bäst de lite annorlunda. Den här behövde jag inte betala särskilt mycket för. Hämtade ut den på posten igår och blev så glad när jag upptäckte att det står att det är ett företag i just Norrköping som tillverkat den. Har en tanke om att det i ett av de framtida gästrummen ska stå ett skrivbord där det ska hänga ett helt gäng läckra skolplanscher runt..

Jisses vilken blåst..åt alla håll och kanter. Jag har jobbat tidigt och sedan tagit itu med lite nödvändigheter. Fixa ved..beställt fönster..rotavdrag..allt sånt man får på köpet som husägare..eller snarare allt sånt man måste köpa=)
Kappa Second hand, Klänning Monki, Kofta Lindex, Mössa gammal


Jag har aldrig sett ett snyggare brudpar!
Och
Beatas prinsessklänning är underbar med den hjärtformade ringningen!
Vilket dansgolv! Det var otroligt många gäster som kom för att fira.
Och så min bordsgranne framåt småtimmarna..
Jag är så galet glad för min kära vän Beatas skull! Här snackar vi verkligen strålande brudpar. Och vilken fest det var! Vi dansade syriandans tills jag fick ont i fötterna. Måste väl erkänna att det gick sådär med mitt fotarbete men kul var det. Och så åt och drack jag som om jag aldrig sett mat förut..måste lära mig göra vinbladsrullar! Tack till brudparet!
Så var Lanvin för H&M släppt. Vore intressant att höra era åsikter. Personligen är kollektionen ingenting jag faller för. Dels gillar jag inte hur de knalligt färgade enaxlade klänningarna har fått ett brett svart skärp. Tycker de varit finare utan. Och dels känns kläderna inte särskilt spännande att titta på. Då tycker jag herrsidan var klart bättre.

Som jag skrivit tidigare finns det vissa inspirerande hem i tidningar jag återkommer till hela tiden. Det här hör till dem. Jag älskar nämligen tapeterna. Inte otänkbart att det blir någon av dessa tapeter i vårt hus så småningom.
Husstatus: Vi förbereder för att lägga klinkers i hallen med golvvärme under...det tar tid. Önskar det gick fortare men egentligen har vi ju ingen brådska.


Vilken underbar kväll! Ska berätta mer senare om den goda maten,
otroligt vackra bruden och hur det gick när vi skulle dansa syriandans. Några bilder på klänningen jag bar igår först. Jag har beställt den på New Look, och därifrån kommer faktiskt skorna och väskan också.
Uppdatering: Nu har bruden visst lagt upp ett foto! Kika in hos Beata så får ni se klänningen!
Nu lägger jag sista toutchen på sminket och frisyren. Det blev en halv svinrygg med lockigt på sidan för att kunna visa upp det fina korset på klänningens rygg. Snart -
BEATAS BRÖLLOP!
Jag köpte nya kuddar i en gårdsbutik förra helgen. De jag hade i soffan var så somriga. Gillar dessa eftersom de inte skriker jul men ändå är vintriga. Och den vita funkar självklart bra året runt.


Usch hörreni, så kyligt det är idag. Eldar som tusan i spisen. Sitter och är rätt nöjd med dagen. Ledig och har lagt de sista pusselbitarna till morgondagens bröllopsoutfit. Jättenöjd med min klänning men var tvungen att låta sy om den en aning. Jisses så kul det ska bli med bröllop.
Kofta Vintage, ringar köpta på Portugalresan, Skärp Zara, Topp H&M

Gräsligt. Kan ni tänka er att det här är ett hem? Vitt vitt och vitt. Så opersonligt. Så konstigt.
Jag gör de sista justeringarna på klädseln till bröllopet imorgon. Skorna är en liten liten aning glappa i hälen så kanske får jag åka och köpa en sådan där kudde att lägga. Min klänning behöver också en akutinsats av skräddare.
Gud så jag längtar till imorgon - att få se Beata gänga sig!!
Det är sällan hem inspirerar mig så mycket som detta. Det finns tidningar som jag plockar upp då och då och bläddrar i igen. Det här är en sån tidning. Det jag älskar med det här huset är att det är ljust men fullt av personliga detaljer och påhittiga idéer.
Jag slutade tidigt och passade såklart på att gå på en second hand-butik som hade öppet just idag. Hittade mig en tjusig skjorta. Visionen är att den ska bli smashing till min skinnkjol för att bryta av det söta. Det var halva priset på kläder så jag fick den för 45 spänn.

Jag fullkomligen älskar skolplanscher..framförallt de lite mer orginella. Den här är köpt på Tradera. Synd bara att skolplanscher blivit så poppis inom inredning att de går upp i pris.
Jag har lånat killens tröja, härligt lagom bylsig på mig.
Byxor Zara, Skor Jeffrey Campbell, Tröja mq herr
Många år sedan jag hade så lång lugg att den kunde föras bakåt. Ovant men jag tror jag gillart.
Är det något jag tycker är vackert så är det handgjorda monogram. Skulle vilja ha mina initialer på allt linne här hemma. I vilket fall - det här är en kudde gjord av en gammal kökshanduk! Köpte den på julmarknaden och hade tur som fann min initial. Tycker den passar både till vinter och sommar faktiskt beroende på vad man har till den.

På efterfrågan - bilder på läppstiftet Vamp från Make up Store.
Andra har laster och begär som droger och rock´n´roll. Jag har muminmuggar. Äger ju bara tre stycken men tycker de är så himla fina. Den här har en rar läsare sålt till mig. Om nån mer vill kränga en till mig så maila!
Vi har varit på årets första julmarknad. Mig gör det inget att det är tidigt. Ser galet mycket fram emot att juldekorera i huset nu såhär första året. Fick lite inspiration och framförallt köpte jag en sak jag letat länge efter och nya fina kuddar. Ska visa er sen. Kan tillägga att jag definitivt ska ha en gran i kruka både inne och utomhus som på nedersta bilden.
Godmorgon på er! Jag sitter färdigsminkad och har till och med fixat håret fast klockan bara är 9. Ska nämligen iväg på julmarknad. Tidigt jag vet, men jag älskatr sånt. Förresten, under min hand ser ni mitt senaste projekt. Operation sortera gamla tidningar. Några ska nog ramas in.


A. Ferferis halsband. Så vackert!
B. Sjalen! Grymt mönster. Bild från
Agnes.
C. Frida Fahrman har köpt en sjudundrans kappa på second hand. Länge sedan jag gick på second hand-jakt, måste blir snart.
Något jag tycker är grymt fint i inredning är gamla slitna resväskor. Skulle hemsk gärna äga en riktigt gammal med klistermärken på från olika resmål. På bilden ser ni en hattlåda som stått i min morbrors källare och skräpat och den grå väskan följde med huset vi köpt =)
Det har efterfrågats vad jag använder för produkter. Här är tre dagliga.
Ansiktscreme: ACOs med tre oljor. Perfekt för min hud. Har testat en del men denna är inte för fet och för tunn. Antar att jag nån gång börjar använda en anti-rynk kräm, men för nu passar den här bra.
Ansiktstvätt: hör och häpna- jag använder lactacyd till ansiktet. Jojomen, använde det en gång när den andra tvätten var slut men upptäckte att lactacyden var bättre. Antar att det har att göra med att den är mild.
Lotion: Body Butter är egentligen inte överlägsen i kvalitet, men alla sorter doftar ju så gott!


Såhär blev kjolen matchad idag till jobbet. Den lilla väskan runt halsen är också ny och från H&M.
Skor Jeffrey Campbell, Kjol H&M, Topp gammal, Liten väska H&M

Cosmopolitan har ställt mig några frågor om mina modefavoriter. Läs svaren här.
Jag har köpt mig en ny kjol. Den är hög i midjan och har klädda knappar baktill.
Vad ska jag ha till tycker ni? Från H&M.
Köper hon julpynt redan? Nja, jag tycker att den här kan passera som vanligt pynt också. Söt uggla tycker jag. Köpt på Indiska för några tior. Nu ska jag fundera ut var han ska hänga..


Kavaj Beyond Retro, Topp Forever 21, Skinnkjol mammas omsydda, Skor Jeffrey Campbell
Min kollega hade ett så fint nagellack häromdagen att jag var tvungen att införskaffa likadant. Nr 31 från Viva la diva. Kostar en femtiolapp och sitter faktiskt rätt bra med två lager.

Ikväll provar jag att måla twiggy-ögon för första gången, och jag gillar´t. Enkelt är det också. Krävs bara en flytande kajal och lite precision. Nu - fest.


Traskade nyss ner mot loppisen, bara för att upptäcka att det var stängt. Typiskt mig att inte tänka på att det är röd dag. Och loppisen som är mitt största lördagsnöje. Jaja, det ska bli grävning i trädgården istället. Ett rätt så trist och tidskrävande projekt med att flytta en herrans massa plattor. Men fint blir det förhoppningsvis.
Shorts Vila, Tröja Monki
Jag vill ha fler vida byxor! Både helvida som nästan ger kjolsiluett och de med en tajtare uppdel. Helst hittar jag dem på second hand men dessa från Topshop är grymma. Framförallt de rostfärgade.


Titta en så fin spegeldörr jag fyndat på Blocket. Just nu står det mitt i rivningsprojektet hallen och väntar på att bli dörr till toaletten. Å, jag tycker den är så fin. Den hasr stått på en vidn i flera år och bara väntat på att komma hem till oss. Den ska troligtvis bli vit men den är väldigt fin som den är nu också. Ja, till och med nyckeln är superfin.

Fantastisk ögonsminkning i senaste kampanjen för Kate Moss Topshop. Den ska härmas snarast.


Skor Vagabond, Shorts Beyond Retro, Skjorta H&M Trend, Kofta H&M


Jag har återupptäckt min hatt från Bik Bok.
Perfekt för sådant här mittemellan väder när det varken är kallt eller varmt.

Som ni vet haft jag en förkärlek för fina burkar, och det här är nog min favorit. Den är stor, färgglad och så har den en särskild liten plats i mitt hjärta eftersom jag såg den i en bod här i huset när vi var och kikade på det först, och jag hoppades så att de tidigare ägarna skulle lämna den. Minns hur lycklig jag blev över att de gjort det. Det knasiga nu är att jag lagt i en fin linneduk i men ännu inte kommit fram till vad jag ska ha i den..