Le fredag
Feb 2008Halloj! Idag är jag ledig. Jag skall börja dagen med att måla en hylla här hemma, sen ska jag dra till Friskis och träna och sen gå och sola. Jag solar väldigt sällan solarium, några gånger om året. Men nu innan jag åker till Phuket tänkte jag att det kan vara bra att huden får påminnas om hur det är att få färg. Då kanske jag inte bränner mig lika lätt på resan. Tror ni det kan hjälpa?
Jag har köpt ett halsband på H&M som får åka med till Thailand och bunkrat upp med hårspännen så att jag kan få håret ur ansiktet när det blir svettigt.
Vårjackan
Feb 2008



Jag köpte parkasen på H&M som jag spanat in. Den finns i vitt och svart också men ljusgrått känns mer vårigt. Jag gillar att kragen står upp lite och att det finns en dold luva man kan ta fram om det regnar. Det bästa är att den känns lagom lång. Den är absolut snyggast med upprullade ärmar. Det kanske inte är så praktiskt jämt men om man har långa handskar eller torgvantar funkar det ju.
För att variera jackan lite kan man nog ha ett skärp utanpå ibland.
Scarfen på bild 1 hittade jag också på H&M. Passar bra till tycker jag med silverränderna.
Dags att byta snart....
Feb 2008Vad ska du ha för jacka i vår? Har du hängt undan vinterjackan ännu?

I väntans tider
Feb 2008

Nya bralls
Feb 2008
Igår hade jag mina nya utsvängda jeans på mig. De är inköpta på Vila och kostar bara 350 kronor, rätt bra pris på ett par jeans.
Jag gillar dom redan väldigt mycket. De är höga i midjan och faller snyggt efter knäet tycker jag. De är i perfekt längd när jag har klackar till, när jag är utan skor så är de lite långa. Får se om jag måste sy upp dom sen.
Den tomatröda tröjan är från Topshop.
I bakgrunden skymtar våra nya vita, högblanka garderober och klickgolvet- ek såklart =)
Trevlig överraskning
Feb 2008Såg att några bloggare upptäckt att Forever 21 nu skickar internationellt, dvs till Sverige också. Najs som tusan! De har så himla mycket billiga och fina kläder som jag gillar. Och nu står ju dollarn lågt också. Tyvärr är det desto dyrare att frakta hit. Jag har tänkt kolla med några kompisar om de också vill beställa - så kan man dela på frakten.
Hopplock av prylar jag funtar på att klicka hem:
Vad tycker du?
Sevärd, men inte för blödiga
Feb 2008Jag satt i alla fall som en liten tant och höll för ögonen så fort det blev äckelscener( Om ni sett filmen förstår ni nog vilka scener jag menar). Tittade mig om ibland för att se om några andra gjorde likadant. Men nej då - tjejerna bredvid verkade vana vid att se sånt på film. Hmm det måste vara så att jag sett för lite skräckfilm för att bli avtrubbad. Känns rätt bra faktiskt.
Torsdag
Feb 2008Idag är både jag och mamma lediga så vi ska sätta oss och prata om den stundande resan till Phuket. Vi ska kika på platser att bo på och hotell. Det börjar ju närma sig nu. Vi åker om exakt 2 veckor och 2 dagar. Längtar verkligen efter att få doppa mig i det varma vattnet.
Ikväll ska jag och sambon gå på bio och se Sweeney Todd med Johnny Depp. den har fått bra recensioner och eftersom jag älskar filmer av Tim Burton så har jag höga förväntningar. Nån som sett den?
Dagens pyssel
Feb 2008Jag har ägnat förmiddagen åt att klä om fyra stolar som hade ett jättefult sunkigt tyg innan. Vi har valt ett rutigt blått tyg som vi båda tycker är hemtrevligt och ger en lite lantlig känsla.
Stolarna och bordet hittade jag på Blocket för 750 spänn. Superbra pris. Älskar Blocket!
När vi köpte dem var de ljusgrå, väldigt stötta och som sagt med superfult tyg. Sedan dess har jag målat dem i antikvitt och klätt om med hjälp av häftpistol.
Vad tycker du då?


Skulle vara användbart..
Feb 2008
Egentligen är jag inte överförtjust i flip-flops, tycker inte de är så sköna. Men det kan nog vara bra att köpa ett par och ha på sig på stranden i Thailand. På H&M:s webbshop har de ett par som ser bra ut, men vore bättre att löpa ett par i affären. Nån som sett några flip-flops i nån affär så här års?
Vill åka nu!
Feb 2008Det blev inget Kanarieöarna.....
......... För jag ska till THAILAND!!
Yahoo! Och om mindre än tre veckor! Ni får ursäkta att jag är så grisigt glad men det känns faktiskt helt och totalt underbart. Det är jag, mamma och min moster som skall åka till Phuket. Sambon får stanna hemma =) Vi hittade resor som i slutändan blir billigare än en tur till Gran Canaria eftersom det är så billig att leva där.
Tänk om mindre är tre veckor får jag bada i asurblått vatten och dricka drinkar för 20 spänn.

Alla som varit i Phuket eller någon annanstans i landet får jättegärna tipsa om allt möjligt!
Så j#vla seg
Feb 2008Vi köpte i alla fall tyg till några stolar jag ska klä om och en jättefin lampa bland annat.
Ikväll ska vi sätta upp badrumsskåp och börja skruva ihop köksskåp....hoppas jag vaknar tills dess..........
Vi köpte dessa två superfina burkarna också. En till spagetti och en till saft eller vatten.


På väg mot solen
Feb 2008Tänk att sitta på en terass och dricka sangria...eller läsa en bok i solen.....
Längtar du också utomlands?

Bild lånad från ticket.se
Sötisar
Feb 2008Igår köpte jag tre jättesöta, våriga plagg på Indiska. Favoriten är den broderade blusen. Dock upptäckte jag en liten flcäk på den när jag provade idag, så jag hopas att jag kan få en ny.
Den rosa farfasrtröjan har jag på mig idag på jobbet, men blusen väntar jag nog meed att använda tills det blir lite varmare. den känns väldigt vår- och somrig.
Har du inhandlat några vårkläder ännu?
Lyckorus
Feb 2008Idag var det soligt!! Hurra!
Jag blev lyckligare av att promenera i solen idag än vad jag varit på länge. Sedan gjorde det sitt till att jag haft sovmorgon. Mitt lyckorus resulterade i alla fall i en liten shoppingrunda. Köpte bland annat några fina vårplagg på Indiska och ny badrumsmatta och ljus. hoppas bara att killen vill ha badrumsmattan, den är nämligen rosa. Han tycker bättre om doca färger och vitt i inredningen, medan jag vill ha lite mer färgklickar.
Bilder kommer...
Ha en skitbra solig dag!
Övertalningskampanj pågår
Feb 2008I vilket fall borde han inse att det är fint med himmelssäng när han ser bilden från Lexingtons senaste kollektionskampanj:

Vårplaner för hemmet
Feb 2008

Nästa gång vi åker till Ikea ska jag kolla efter de här ljusen och ljuslycktorna. Fina våriga färger och till ett superlågt pris a la Ikea. Jag blir så glad när jag ser färgerna, de påminner mig om att det faktiskt kommer att bli varmare, ljusare och grönare.
Ljusen vore fina i genomskinliga glasljustakar på köksbordet ( skall inhandlas på Lagerhaus) och lycktorna på en hylla på väggen ( jättemånga vore läckert)
De här var också fina, och den här.
Vill ha dom tillbaka
Feb 2008Funderar på att testa engångsnaglar som man limmar på . En tjej sa till mig att de kunde sitta på i flera veckor på hennes naglar. De var jäkligt snygga i alla fall. Har du någon erfarenhet av sådana? Funkar de?

Senast jag gjorde gelenaglar var när jag var i Estland. Där är det billigt minsann!
Wanna play dress up
Feb 2008.

Måste ta mig upp till Sthlm snart och spana efter klänningen på bilden som är från Topshop. Den är så mig.
Skorna från samma ställe är inte dumma dom heller.
Flashbacks
Feb 2008Känns som att det är en trend som kom tillbaka rätt så fort.
Återkommer trender fortare nu för tiden? Eller är det så att jag börjar bli gammal och därför märker att plaggen gör återtåg? Vad tror du?

Andra hud
Feb 2008För den som är intresseras av en body i färg, så har Gina Tricot fått in en klarröd. Jättefin var den och det kan ju vara kul att ha en i färg till skillnad från alla svarta och vita man ser. Billig är den ju också, tror den kostar 129 spänn. Själv har jag en i vitt som jag tycker är jätteskön och som jag använder till pennkjol eller höga byxor.
Äntligen
Feb 2008Singoalla
Feb 2008
Taking it back
Feb 2008
Lindex har släppt en vårig kollektion som flörtar med olika årtionden. Jag gillar den. Framförallt de höga midjorna och känslan av 70-tal. Och den vita skjortan i mitten är to die for! så snyggt med pennkjol eller en kort svart kjol.
Ska ta och spana in den irl och se om den faller mig i smaken då också.
Vad tycker du?
Vilken underbar arbetsdag!
Feb 2008
Efter jobbet skall jag hem till renoveringsobjektet och fixa och dona. Försöka få in lite kläder som står i stora sopsäckar i garderober och försöka göra någon slags ordning i oredan.
Badrummet är nästan helt färdigt, jippie! det blir jättefint med gråa mindre klinkers och stora vita kakelplattor. =)
Ni ska få se så småningom..
Ge hit!
Feb 2008
Otroligt snygga plagg från Topshop som helst får bli mina pronto. Nu vill jag ha vår, sol och söta, färgglada kläder. Genast tack!
Vad vill du ha just nu?
HUNGRIG!
Feb 2008Jag sitter nu och längtar tillbaka till maten. Det var en jättegod buffé där mina favoriter var den gravade laxen och rostbiffen. Och kolla in desseren! Mums.
Det kanske märks att jag är hungrig =) Jag har i alla fall två Billys pan pizza att se fram emot på jobblunchen idag. Det ni.

Hej då lägenheten!
Feb 2008Vi har städat ur det sista ur lägenhet och stuvat in allt i den nya. Nu måste jag iväg och köpa lite finare strumpbyxor att ha på mig ikväll. Jag skall nämligen på bröllop. Det är svärmor som gängar sig. Ska bli så jäkla kul att få äta god mat, dricka vin och ungås med folk. Har känt mig lite instängd under allt med flytt, renovering och jobb.
Hoppas du får en trevlig lördagkväll!


Usch, vad jobbigt det är att lämna lägenheten nu när den är renare än någonsin.....
Jaja, blåa naglar var ju inne i fjol
Feb 2008Aj, fanken vad ont det gör!